Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-02-15 14:36:17
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Kot Mleczysław i Mleczna Kita to superbohaterowie, który szerzą wiedzę na temat pozytywnego wpływu mleka na młode organizmy. Z entuzjazmem będą odwiedzać kolejne szkoły i mówić dzieciakom o mlecznych supermocach. Mają ważne zadanie, które polega na informowaniu o dobroczynnych właściwościach mlecznych produktów. Dzięki nim coraz więcej osób ma kota na punkcie mleka. Z okazji Światowego Dnia Kota, Mleczysław i Mleczna Kita mają zasłużony urlop, więc dziś wyręczymy ich w mlecznej misji i opowiemy o niezwykle ważnym pierwiastku.
Mleko i jego przetwory zawierają bardzo dużo dobrze przyswajalnego wapnia. To pierwiastek, który wprawdzie można pozyskać też z innych produktów, ale to ten znajdujący się w mleku wchłania się wyjątkowo dobrze. Dzieje się tak dzięki idealnych proporcji wapnia i fosforu, który także znajduje się w mleku, a jedną z jego supermocy jest właśnie zwiększanie wchłanialności wapnia.
Rozwijający się organizm potrzebuje wapnia do budowy kości i zębów. Równie niezbędne jest wartościowe białko, czyli budulec i regulator, dzięki któremu organizm może odpowiednio funkcjonować. W mleku znajdziemy również potas, fosfor, magnez, cynk i mangan oraz witaminy A, D i B. Ale to wapń jest szczególnie istotny.
Kształtujący się organizm wymaga najwyższej jakości budulca. Procesy kościotwórcze zaczynają się w już w okresie niemowlęctwa, gdy źródłem wapnia jest mleko matki. W późniejszym okresie, przy rozszerzaniu diety, powinno się włączać do niej produkty, które będą sprawnie zaopatrywały wciąż rosnący organizm w wapń. Mleko jest w tym bezkonkurencyjne.
Wapń jest niezbędnym składnikiem budowy kości i zębów, ale na tym jego rola się nie kończy. Wspiera także prawidłową pracę serca i układu nerwowego. Niedobór wapnia może skutkować m. in. nieprawidłowościami w działaniu mięśni i krzepnięciu krwi. A także osłabieniem i bólami głowy. Z tego względu zaleca się, by dzieci każdego dnia wypijały 3-4 szklanki mleka.
Teraz chyba już nikt nie będzie się dziwił, dlaczego kot Mleczysław ma kota na punkcie mleka. Zależy mu na tym, by dzieci rozwijały się zdrowo i harmonijnie. Dlatego wraz z Mleczną Kitą zdecydowali się na udział w kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, którą Polska Izba Mleka realizuje we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka i sfinansowaną z Funduszu Promocji Mleka. To szereg edukacyjnych działań skierowanych do uczniów w wielu 6-9 lat, a także ich rodziców i nauczycieli.
Mlecznych superbohaterów może bezpłatnie zaprosić do siebie każda szkoła w Polsce. Po przystąpieniu do programu, placówka otrzyma atrakcyjne materiały edukacyjne (do wyczerpania zapasów), a także dostęp do dodatkowych treści i zaproszenie do konkursów z fantastycznymi nagrodami! Dodatkową atrakcją może być wizyta kocich bohaterów, którzy obiecali, że postarają się odwiedzić jak największą liczbę szkół.
Aby wziąć udział w akcji, należy wypełnić deklarację dostępną na stronie kochammleko.pl, a następnie wysłać ją drogą elektroniczną na: kampania@izbamleka.pl lub tradycyjną pocztą na adres: Polska Izba Mleka, ul. Mickiewicza 7 lok. 23, 15-213 Białystok. W czasie oczekiwania na przesyłkę z materiałami edukacyjnymi polecamy obserwować najbardziej mleczny fanpage na świecie: Mamy kota na punkcie mleka.
A dziś życzymy Wam udanego Światowego Dnia Kota!
Niezależnie od tego na punkcie czego go macie
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.